Aby drewno było wystarczająco wytrzymałym materiałem konstrukcyjnym niezbędna jest jego impregnacja. Najczęściej stosowane są metody powierzchniowe, spośród których wyróżnić można kąpiele, zanurzenie, natrysk oraz powlekanie. Czym charakteryzują się dane metody?
Aby drewno było wystarczająco wytrzymałym materiałem konstrukcyjnym niezbędna jest jego impregnacja. Najczęściej stosowane są metody powierzchniowe, spośród których wyróżnić można kąpiele, zanurzenie, natrysk oraz powlekanie. Czym charakteryzują się dane metody?
Powlekanie oraz natrysk
Są to metody, które moga być stosowane już po zbudowaniu konstrukcji. Przez ten fakt metody te cieszą się dużą popularnością jeżeli chodzi o odnowę drewnianych elewacji. Farby oraz impregnaty można z łatwością rozprowadzić np. wałkiem. Niestety aplikowany środek nie wchłania się głębiej niż na kilka milimetrów. Oznacza to, że metoda powlekania nie nadaje się do aplikowania środków przeciwko mikroorganizmom czy pleśniom, gdyż te często kryją się dużo głębiej w strukturze drewna. Ponadto, metody te kiepsko sprawdzają się w impregnacji więźby dachowej, jeżeli budynek został już postawiony. Problemem jest możliwość dotarcia do niektórych miejsc. Miejsca, w których składają się poszczególne belki, rogi oraz kanty mogą być trudne do zaimpregnowania właśnie tymi metodami. Metody te niestety sprawdzają się tylko w prostych pracach, jak wspomniana odnowa drewnianej elewacji, czy pokrycie środkiem mało istotnych elementów.
Kąpiele
Kąpiele inaczej nazywane są metodą zanurzeniową gdyż drewno jest zanurzane w roztworze wodnym danego impregnatu. Kąpiele dzieli się na zimne, które zachodzą w temperaturze otoczenia oraz gorące, które zachodzą w podwyższonej temperaturze około 50 stopni Celsjusza. Stosowane jest również połączenie tych dwóch metod polegające na zanurzeniu drewna do roztworu o podwyższonej temperaturze i następnym przeniesieniu go do takiego samego roztworu jednak o temperaturze 15-20 stopni Celsjusza.
Kąpiele można podzielić, ze względu na czas, na długotrwałe oraz krótkotrwałe. W obecnych czasach, kiedy technologia impregnatów poszła do przodu i środki są coraz bardziej zaawansowane, rezygnuje się z długotrwałych impregnacji. Obecnie stosowane środki bardzo dobrze wchłaniają się już po krótkim czasie, a wydłużenie czasu impregnacji pozostaje w zasadzie bez efektu. Czas impregnacji kąpielowej należy oczywiście odpowiednio dobrać, jak każdy inny parametr procesu. Wpływ na czas kąpieli mają przede wszystkim gabaryty impregnowanego elementu. W grę wchodzi również stężenie roztworu środka impregnującego oraz wilgotność drewna. Sam rodzaj drewna też ma znaczący wpływ na długość impregnacji.
Oczywistym faktem jest, że metodę zanurzeniową stosuje się przed rozpoczęciem budowy. Materiał należy odpowiednio przygotować tak, aby w konsekwencji przeprowadzonej obróbki otrzymać materiał wytrzymały, odporny na działanie środowiska oraz szkodników czy pleśni. Dzięki kąpielom można dotrzeć z impregnatem do głębokich warstw drewna, przez co można z powodzeniem aplikować w ten sposób środki przeciw mikroorganizmom czy szkodnikom.
Impregnacja drewna może przebiegać za pomocą różnych metod. Jeżeli chcemy przygotować drewno do budowy, najlepiej sprawdzą się metody zanurzeniowe. W przypadku, kiedy chcemy jedynie odnowić elewację, warto sięgnąć po metodę natrysku lub powlekania.
Dziękujemy za porady stronie http://osmo.com.pl.