Żadna budowa nie obejdzie się bez dobrej stolarki.

Budowa domu od podstaw to praca wielu różnych firm, działających w kilku różnych obszarach i działach budowlanych. W dzisiejszych czasach większość prac wykonuje jedna i ta sama firma budowlana, ale zdarza się tak, że do budowy jednego domu właściciel wynajmuje kilka różnych ekip. Jedni stawiają fundamenty, inni budują, a jeszcze inni wykonują wszelkiego rodzaju niezbędne prace stolarskie. W zależności od technologii, w jakiej będziemy budować dom możemy mieć tych prac stolarskich mniej lub więcej. Zdarza się przecież, że cała konstrukcja domu opiera się na drewnie i wtedy to właśnie prace stolarskie są najważniejszymi na takiej budowie.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę standardy, w jakich stawia się dzisiaj domy, możemy śmiało napisać, że typowe prace stolarskie przy budowie domu ograniczają się zdecydowanie do wstawienia okien i drzwi. Nie mniej są to bardzo ważne prace, ponieważ bez okien i drzwi nie może funkcjonować żaden dom. Firmy, oferujące usługi stolarskie bardzo cenią swoje usługi. Mimo to jednak koszty wstawienia stolarki okiennej i drzwi w stosunku do kosztów budowy całego domu nie są jakoś szczególnie wysokie.

Biorąc pod uwagę to, że dzisiaj na rynku nieruchomości widać zdecydowany wzrost aktywności, jeśli chodzi o budowanie domów, możemy z całą pewnością stwierdzić, że prace stolarskie i ogólnie branża stolarska będzie rosnąć w siłę. Ma na to też wpływ to, że na budowę domu łatwiej jest dzisiaj otrzymać kredyt hipoteczny. Dzięki wsparciu finansowemu w takiej postaci ze strony banków możemy zauważyć znaczący rozwój całej branży budowlanej a co za tym idzie rozwój branży stolarskiej. Pomimo tego wszystkiego i pomimo tego, że bez stolarki nie obejdzie się żadna budowa nie widać niestety pozytywnych trendów w płacach pracowników wykwalifikowanych w tej właśnie branży. A przecież prace stolarskie to wyspecjalizowane prace, na których trzeba się bardzo dobrze znać i do których trzeba mieć specjalne przygotowanie i odpowiednie kwalifikacje. Samo przygotowanie się do takiego zawodu to wiele lat nauki i praktyk a także wcale nie małe koszty. Dlatego nie ma się co dziwić polskim pracownikom wykonującym prace stolarskie, że wolą wyjechać do pracy za granicę. Za granicę, gdzie pracuje się tak samo, ale otrzymuje się kilkukrotnie wyższe wynagrodzenie aniżeli w Polsce. Nie wszystko jednak jest takie proste, bo żeby pracować za granicą to zazwyczaj trzeba znać chociaż podstawy języka obowiązującego w kraju, do którego chce się wyjechać.

Obserwując jednak przyszłość tej branży w Polsce można stwierdzić albo przypuszczać, że za kilka lat prace stolarskie będą usługami deficytowymi, dla których ciężko będzie znaleźć wykonawcę. Ciężko będzie też firmom z tej właśnie branży pozyskać dobrego pracownika, ponieważ większość pracować będzie za granicą, a tym, którzy zostaną trzeba będzie zapłacić coraz więcej. Ponadto do tego zawodu przyucza się coraz mniej osób, dlatego przyszłość tego zawodu w Naszym kraju też leży pod dużym znakiem zapytania. Może kiedyś będzie tak, że coś się w Naszym kraju zmieni i młodzi ludzie będą jeszcze chcieli pracować w zawodzie stolarza.

Add Comment