Budowa domu wczesną wiosną – potencjalne minusy

Budowa domu to przedsięwzięcie, które poza nakładem finansowym wymaga także odpowiedniej ilości czasu i jak najlepszego rozplanowania wszystkich etapów prac. Z uwagi na specyfikę niektórych materiałów (obecność wody czy wrażliwość na niskie temperatury) najlepszą porą roku na przeprowadzenie prac jest wiosna. Czy jednak warto rozpoczynać budowę, gdy tylko nastaną pierwsze ciepłe dni?

Nic dziwnego, że większość inwestorów przy budowie domu zwraca uwagę na czas – z niecierpliwością oczekują oni chwili, gdy będzie można już wprowadzić się do własnego lokum. Czasem jednak nie warto nadmiernie przyspieszać budowy domu. Dlaczego? Zagadnienie to wyjaśniają eksperci z pracowni projektowej Dobre Domy.

Optymalny poziom temperatury

Uważa się, że prace budowlane można bezpiecznie prowadzić już przy temperaturze powyżej 5 stopni C. Przy niższych temperaturach cement twardnieje znacznie wolniej. Przy ochłodzeniu poniżej 0 stopni C może dojść nawet do zamarznięcia zawartej w betonie czy zaprawie wody i kruszenia się materiałów. Znacząco obniża to wytrzymałość wykonywanych elementów konstrukcyjnych. Niskie temperatury utrudniają również wykonywanie prac hydroizolacyjnych.

Twardy grunt pod nogami

Czas rozpoczęcia prac powinien być uzależniony także od stanu gruntu na działce. W niektórych miejscach po zimie należy odczekać nawet kilkanaście tygodni, aż grunt dostatecznie wyschnie i przestanie być grząski. Wkroczenie na podmokły teren z ciężkim sprzętem może skończyć się unieruchomieniem maszyn, a w efekcie – opóźnieniem dalszych prac i zwiększeniem kosztów całego przedsięwzięcia.

Niezbędne materiały

Należy również zwrócić uwagę na dostępność niezbędnych surowców w sklepach. Teoretycznie sezon na materiały budowlane zaczyna się wczesną wiosną. Jeśli jednak prace rozpoczniesz tuż po ustąpieniu przymrozków, może się okazać, że nie wszystkie niezbędne materiały będą dostępne w sklepach. Wiele marketów nie posiada pełnego asortymentu przez cały rok, ponieważ stawiają one na produkty sezonowe.

Z drugiej strony – kupowanie materiałów poza sezonem to szansa na duże oszczędności. Warto pamiętać jednak, że marcowe przymrozki mogą źle wpłynąć na przechowywane materiały, a nawet je zniszczyć, przez co produkty trzeba będzie kupić ponownie.

Kiedy ruszyć z budową?

Optymalnym momentem na rozpoczęcie prac budowlanych jest druga połowa marca lub początek kwietnia. Ryzyko wystąpienia nagłych spadków temperatury lub intensywnych opadów atmosferycznych jest wtedy stosunkowo niskie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy domu, zajrzyj do poradnika pracowni Dobre Domy.

Add Comment