Jak prawidłowo wykonać montaż sufitu podwieszanego?

Sufity podwieszane są bardzo popularne zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach użyteczności publicznej.

Abydobrze spełniały one swoje zadania, a przede wszystkim były bezpieczne należy użyć do ich wykonania odpowiednich produktów, a także zadbać o prawidłowy przebieg prac.

Wykonanie  rusztu

Bardzo ważny jest montaż rusztu z elementów dobrze dopasowanych do rodzaju konstrukcji oraz warunków panujących w pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że innych elementów mocujących używamy jeśli sufit będzie w niewielkiej odległości od stropu, a innych w przypadku dużego odstępu między tymi powierzchniami. Bardzo ważny jest także montaż wszystkich zawiesi oraz profili w odpowiedniej odległości od siebie. Prawidłowy rozstaw  zagwarantuje właściwą sztywność konstrukcji oraz jej bezpieczeństwo. Maksymalny rozstaw zawiesi w żadnym przypadku nie może przekraczać 100 cm.

Prawidłowy montaż płyt

Płyty g-k montowane są na sufitach podwieszanych w sposób analogiczny jak na ścianach. Trzeba jednak pamiętać, że rozstaw blachowkrętów jest tutaj zdecydowanie mniejszy. A płyty należy przykręcać z odpowiednim przesunięciem, tak aby wkręty mocujące sąsiadujące ze sobą płyt nie znajdowały na tej samej wysokości. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, aby odległość wkrętu od brzegu płyty nie była mniejsza niż 10 mm ( dla płyt oryginalnie fazowanych).

Warunki montażu

Sufity podwieszane (https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/buduj-z-nami/bledy-przy-montazu-sufitow-podwieszanych-z-plyt-gipsowo-kartonowych) należy montować w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić co najmniej +5 stopni C podczas montażu elementów stelażu oraz przykręcania płyt, a przy szpachlowaniu +10 stopni C.  Trzeba też pamiętać, że stabilny i niezbyt wysoki poziom wilgotności jest niezbędny, aby zapobiec powstawaniu pęknięć i rys na powierzchni sufitu.

Add Comment