Top 5 najmodniejszych sposobów na wykończenie elewacji

Wykończenie elewacji budynku to końcowy szlif, który sprawia, że nabiera on z zewnątrz kolorów, zyskuje na estetyce, a dodatkowo chroni ścianę przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Wiele osób szuka inspiracji i alternatywy dla tynku, który w nowoczesnym budownictwie zostaje wyparty przez inne rodzaje wykończenia elewacji. Dlatego przedstawimy Wam 5 najmodniejszych propozycji, którym warto się przyjrzeć. Pierwszym z nich będzie kamień elewacyjny.

Kamień elewacyjny – klasyczne wykończenie domu

Wybierając alternatywę dla tynku spośród wielu materiałów, warto wybrać zaimpregnowany kamień elewacyjny. Doskonale sprawdzają się tu łupki kwarcytowe, granit, czy też piaskowiec. Elewacja może być w całości pokryta kamieniem lub połączona z innym materiałem, np. drewnem. Kamień na elewację musi zostać zamocowany na kotwach. Dzięki temu takie wykończenie jest trwałe i solidne. Umożliwia to również zastosowanie cięższego materiału, gdyż kotwy przenoszą obciążenia pionowe z elewacji, a także obciążenia poziome, powodowane np. porywistym wiatrem. Warto zauważyć, że kamień elewacyjny daje różnorodne możliwości aranżacyjne ze względu na różnorodność struktury i kolorów kamienia naturalnego.

Cegła klinkierowa – zapewnia estetykę, ciepło i izolację akustyczną

Bardzo popularne jest również wykończenie elewacji cegłą klinkierową. Można nawet powiedzieć, że w ostatnich latach wraca do łask. Cegła klinkierowa ma szczególne właściwości, gdyż nie tylko zapewnia niewątpliwą estetykę, ale również ciepło i izolację akustyczną. Mury są bowiem znacznie szersze, co sprawia, że hałasy dochodzące z zewnątrz są niwelowane. Takie mury w połączeniu z warstwą izolacji bardzo dobrze izolują termicznie. Oczywiście nie bez znaczenia jest również możliwość wyboru wybarwienia cegły klinkierowej, która dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze nabiera odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Drewniane wykończenie elewacji – modnie i ekologicznie

Wiele osób decyduje się na wykończenie elewacji w drewnie. Niewątpliwie prezentuje się to pięknie, a także wpisuje w styl ekologiczny wykończenia budynku. Najlepszym wyborem jest tutaj drewno egzotyczne, choć można zdecydować się także na sosnę norweską, czy też jesion amerykański. Panele wyposażone we wpusty są łatwe w montażu, a dodatkowa impregnacja zapewnia ochronę na wiele lat. Można zdecydować się także na drewniane gonty, które stanowią świetną izolację termiczną, ze względu na warstwowe ułożenie. To dość oryginalny wybór na wykończenie ścian budynku, który może się świetnie skomponować z nowoczesną bryłą, a także dużymi przeszkleniami.

Płyta betonowa – wykończenie pełne surowości

Niektórzy elewację chcą wykończyć w minimalistycznym stylu, dlatego decydują się na beton architektoniczny. Płyty betonowe to najbardziej surowe, nowoczesne wykończenie elewacji, które można połączyć z innymi materiałami. Ten rodzaj wykończenia jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości mieszanki betonowej do ich produkcji. Beton architektoniczny można łączyć z drewnianymi panelami elewacyjnymi, które nieco ocieplają wygląd elewacji.

Tapeta elewacyjna – dedykowana dla indywidualistów z artystyczną duszą

Nowością wśród wykończenia elewacji jest tapeta elewacyjna. Dzięki zaawansowanej technologii mogą się na niej znaleźć dowolne grafiki, zarówno imitujące najpopularniejsze materiały, jak i będące niczym abstrakcyjne obrazy sztuki nowoczesnej. Ten rodzaj wykończenia nie jest jeszcze bardzo często wykorzystywany, ale znajduje się wśród aktualnych trendów. Z pewnością to doskonały wybór dla indywidualistów z artystyczną duszą, którzy chcą niebanalnie wykończyć dom nie tylko wewnątrz, ale także z zewnątrz. Warto zauważyć, że tapety elewacyjne mają właściwość kurczenia się i rozciągania pod wpływem zmiennej temperatury, co sprawia, że nie pękają i są trwałe.

Wybór jednego z powyższych rodzajów wykończenia elewacji jest gwarantem oryginalności i trwałości na lata. Jeśli nie chcesz po kilku latach odnawiać koloru tynkowanej elewacji, to warto wybrać dla niej alternatywę, która jest nie gorsza, a pod pewnymi względami nawet korzystniejsza.

Add Comment