Od pewnego czasu bardzo popularnym tematem w mediach jest smog, którego głównym źródłem jest emisja zanieczyszczeń spowodowana spalaniem paliw stałych w piecach i kotłach domowych. Pozytywnym aspektem zainteresowania się mediów tym tematem jest z pewnością wzrost świadomości społecznej na temat tego, jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja budynku, która zapewnia zmniejszenie emisji spalin.
Należy jednak pamiętać, że ograniczenie emisji spalin i spadek rachunków za ogrzewanie to nie jedyne cele takiego przedsięwzięcia. Podstawą jest bowiem zapewnienie domownikom komfortu cieplnego, czyli idealnego stanu, w którym nie odczuwamy ani zbyt niskiej, ani zbyt wysokiej temperatury otoczenia. We współpracy z firmą Caparol – liderem na rynku systemów ociepleń – przygotowaliśmy porady, dzięki którym zadbasz o komfort cieplny w swoim domu.
Czynniki, które wpływają na komfort cieplny
Wnętrze tego samego pomieszczenia może jednej osobie wydawać się ciepłe, a drugiej zdecydowanie zbyt chłodne. Dlatego, pomimo że za optymalny przedział temperatur uznaje się wahania od 18 do 21°C (zimą), oraz od 24 do 28°C (latem), warto pamiętać, że są to jedynie wartości umowne.
Wyróżnia się jednak czynniki, które najbardziej wpływają na komfort cieplny. Są to w kolejności od najważniejszych:
- temperatura ścian, podłóg i stropów,
- temperatura powietrza w pomieszczeniu,
- obecność silnych źródeł ciepła w pomieszczeniu,
- wilgotność powietrza,
- ubiór,
- aktywność fizyczna wykonywana w danym momencie.
Termomodernizacja budynku to podstawa
Jako pierwsze dwa warunki, które należy spełnić, aby zapewnić sobie komfort cieplny, wymieniliśmy temperaturę przegród budynku oraz powietrza wewnątrz. Eksperci z firmy Caparol twierdzą, że największy wpływ na te czynniki ma prawidłowe ocieplenie ścian zewnętrznych budynku. Izolacja ze styropianu, warstwy zbrojącej i tynku elewacyjnego wysokiej jakości, taka jak produkty z serii Caparol Capatect, może ograniczyć przenikanie ciepła przez ściany nawet o połowę!
Co ważne – ocieplenie elewacji chroni przed wahaniem temperatur przez cały rok. Zimą nie pozwala wydostać się ciepłu z wnętrza budynku, a latem – ogranicza nagrzewnie się muru przez upał na zewnątrz.
Równie ważne dla poprawy komfortu cieplnego jest też odpowiednie rozmieszczenie źródeł ciepła. Jeżeli posiadasz w domu duże przeszklenia (np. panoramiczne okna lub drzwi balkonowe) zadbaj o to, aby znajdował się pod nimi grzejnik lub żeby w miejsce, w którym się znajdują, trafiał strumień ciepłego powietrza z wentylacji. Ochroni to ten fragment przegrody budynku przed wychłodzeniem i powstawaniem tzw. zimnych prądów zstępujących, przez które domownicy mogą odczuwać chłód przy podłodze, podczas gdy temperatura odczuwana w pozostałych częściach domu będzie komfortowa.
Wilgotność powietrza i jej znaczenie w termomodernizacji
Jeżeli chodzi o wilgotność powietrza, czyli zawartość pary wodnej, to podniesienie jej w sposób kontrolowany jest możliwe wyłącznie za pomocą odpowiedniej klasy systemu klimatyzacji lub urządzenia do uzdatniania powietrza. Nadmiar pary wodnej w pomieszczeniu będzie wzmacniał odczuwanie chłodu oraz powodował bóle głowy, zaś jej niedobór – obniżenie samopoczucia, suchość dróg oddechowych i ospałość. Do dokładnego pomiaru zawartości pary wodnej w powietrzu będzie potrzebny higrometr, czyli czujnik wilgotności.
Komfort cieplny, a to, jak się ubieramy i co robimy
Ubiór i aktywność fizyczna to ostatnie czynniki wpływające na komfort przebywania w pomieszczeniu. Jako że komfort cieplny odczuwamy subiektywnie, konieczne może być założenie lub zdjęcie dodatkowej warstwy odzieży w zależności od temperatury otoczenia.
Nie bez znaczenia jest też praca, którą wykonujesz w danym momencie. Im wyższa intensywność wysiłku, tym więcej ciepła oddajesz do otoczenia. Dlatego w zatłoczonej sali treningowej będzie cieplej niż w klasie, w której ta sama liczba osób zamiast wykonywać ćwiczenia fizyczne będzie zajmowała się pisaniem testu.
Bogatsi o wiedzę przedstawioną powyżej możemy zacząć dbać o komfort cieplny w swoim domu praktycznie od zaraz. Zanim jednak zaczniesz remont wentylacji i zmianę garderoby, zobacz czy nie warto zająć się ociepleniem elewacji. Może się bowiem okazać, że wyeliminuje ono większość Twoich problemów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem wnętrza domu.