Nie da się ukryć, że ocieplanie poddasza nie jest łatwą sprawą. Nie każdy może sobie pozwolić, aby samodzielnie wykonać tę czynność. Dużo zależy od wiedzy danej osoby na ten temat. To jednak nie wszystko. Aby ocieplanie poddasza było wykonane odpowiednio dobrze byłoby też posiadać doświadczenie w tym zakresie. Wtedy realizacja tego zadania przyjdzie o wiele łatwiej. W końcu jeśli wykonujemy daną czynność już po raz kolejny, to doskonale wiemy, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób uniknąć ewentualnych błędów. Jeśli decydujemy się na ocieplanie poddasza, to wypada też mieć odpowiednie narzędzia. Wtedy wszystko pójdzie nam o wiele sprawniej i lepiej. Bez fachowych sprzętów wykonanie tego zadania będzie bardzo utrudnione. Na pewno wiele z Was zastanawia się, co możemy uzyskać dzięki odpowiednio wykonanemu ociepleniu poddasza?
Trzeba wiedzieć, że źle wykonana czynność spowoduje, że przez dach będzie nam uciekało bardzo dużo ciepła. Każdy właściciel doskonale powinien zdawać sobie z tego sprawę. Z tego względu ocieplanie poddasza powinno być wykonane naprawdę solidnie i porządnie. Przede wszystkim w tym celu stosuje się wełnę mineralną. Ma ona bardzo korzystne właściwości i doskonale sprawdza się w tej roli. Trzeba podkreślić, że jest bardzo dobrym izolatorem termicznym. To jednak nie wszystko. Poza tym ma wystarczająco dużą sprężystość. Dzięki temu szczelnie wypełnia przestrzenie pomiędzy drewnianymi elementami, z których składa się konstrukcja dachu naszego domu. Nie można nie wspomnieć, że wełna mineralna jest niepalna. Jest to bardzo ważne na przykład w przypadku pożaru. Wtedy mamy gwarancję, że pomoże nam ona chronić drewnianą konstrukcję dachu przed ogniem.
Innymi elementami, które można użyć do ocieplania poddasza są płyty ze sprężystego materiału. Mają one specjalne nacięcia, które sprężynują oraz idealnie wypełniają przestrzenie pomiędzy krokwiami. Dzięki temu dach jest odpowiednio zabezpieczony i ciepło nie ma prawa przez niego uciec.
Jeśli zastanawiacie się, jaka jest optymalna grubość ocieplenia dachu, to wynosi ona od 25 do 30 cm. Musi ona koniecznie łączyć się z izolacją ściany – jeśli takowa występuje. W przypadku zaniechania tego pomiędzy dachem, a resztą naszego domu wytworzy się niekorzystny mostek termiczny. Tak wykonana praca gwarantuje nam naprawdę bardzo dobre efekty. Ocieplanie poddasza to zadanie niewątpliwie wymagające skupienia i precyzji. Nie można nie dodać, że wykonujemy tę czynność, gdy dom jest doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Materiał izolacyjny można ułożyć w połaci – pomiędzy krokwiami. Inną opcją jest też ich ułożenie na sztywnym poszyciu pod pokryciem. Jeśli sami nie umiemy wykonać tej pracy, to warto powierzyć to zadanie profesjonalistom, dla których ocieplanie poddasza to codzienność. Zrobią to oni szybko i bardzo dokładnie. Właściciel będzie miał natomiast pewność, że ciepło nie będzie nigdzie niepotrzebnie uciekało. Poza tym poddasze nie będzie narażone na zawilgocenie, rozwój grzybów i pleśni czy nawet gnicie elementów drewnianej konstrukcji dachu.