Zalety i wady okien plastikowych oraz drewnianych

Osoby, które budują swój własny dom nieraz muszą stanąć przed poważnymi dylematami dotyczącymi wyboru poszczególnych elementów wyposażenia swojego własnego kąta. Każdy z nich chce, aby były one jak najlepsze i gwarantowały jak najwięcej korzyści. Tak samo jest również z oknami, które są rzecz jasna nieodzownym elementem każdego mieszkania. Wiele osób zastanawia się czy lepsze są okna plastikowe czy okna drewniane. Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. W końcu oba elementy mają swoje zalety i wady. W tym tekście postaramy się Wam przybliżyć plusy i minusy posiadania tych jednych i tych drugich.

Rozpocznijmy od okien plastikowych. Są one coraz bardziej popularne. Nie może to jednak dziwić. Wszak okna plastikowe są niepalne. Jest to naprawdę bardzo istotna kwestia. W przypadku pożaru posiadanie tych właśnie elementów jest na pewno dużo korzystniejsze od okien drewnianych. Dużo osób poleca też okna plastikowe z innego powodu. W końcu są one odporne na działanie grzybów i owadów. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Nie można nie wspomnieć, że te właśnie elementy są relatywnie tanie, co też dla wielu z nas odgrywa bardzo ważną rolę. W końcu nie wszyscy dużo zarabiają i liczy się dla nich każdy wydany grosz. Oprócz tego okna plastikowe są lekkie i stabilne. Ich montaż jest przez to o wiele łatwiejszy. Ich białe profile nie żółkną i nie wymagają częstych konserwacji. Trzeba podkreślić, że mają one również bardzo dużo odporność na wodę i substancje chemiczne. Inni ludzie doceniają też okna plastikowe, ponieważ pasują one do praktycznie każdego wnętrza, co niewątpliwie też jest ich dużym plusem.

Aby nie było tak „cukierkowo” należy też podać kilka wad tych elementów. Nie da się ukryć, że uszkodzone okna plastikowe praktycznie nie nadają się już do naprawy i są wtedy kompletnie nieużyteczne. Jeśli chcemy ich użyć jako okien dachowych, to możemy zdecydować się tylko na kształt prostokątny. Osoby lubiące nowoczesność i ekstrawagancję na pewno nie będą z tego faktu zadowolone. Zmiana koloru ram okiennych jest niemożliwa, a generalnie okna plastikowe kiepsko współpracują z więźbą dachową. W pomieszczeniach, w których jest słaba wentylacja może się na nich skraplać para wodna. Generalnie jednak ocena tych elementów jest pozytywna.

Przejdźmy teraz do zalet okien drewnianych, które konkurują z oknami plastikowymi. Warto podkreślić, że w ich przypadku uszkodzenia można naprawić, dlatego dobry fachowiec poradzi sobie z ich każdą usterką. Trzeba też dodać, że okna drewniane są niezwykle szczelne oraz mają niską rozszerzalność cieplną. Poza tym są odpowiednio sztywne i dzięki temu nadają się do naprawdę dużych przeszkleń. Jeśli są użyte jako okna dachowe, to bardzo dobrze współpracują z więźbą dachową.

Okna drewniane mają jednak też swoje wady. Chyba najważniejszą z nich jest to, że są po prostu drogie. Dla wielu ludzi jest to kluczowy czynnik. Poza tym są mało odporne na działanie grzybów oraz owadów. To jednak nie wszystko. W ich przypadku co kilka lat trzeba przeprowadzać konserwację. Oczywiście są też palne, co w przypadku pożaru jest niezwykle niekorzystnym czynnikiem.

Add Comment