Na pewno każdy z Was kiedyś słyszał to pojęcie. Centralne ogrzewanie daje nam ciepło w mroźne dni i sprawia, że nawet w przypadku niskich temperatur czujemy się komfortowo we wnętrzu własnych czterech ścian. Pewnie wiele osób korzysta w swoich mieszkaniach z centralnego ogrzewania, a nawet dokładnie o tym nie wie. Warto uzupełnić chociaż podstawową i elementarną wiedzę na ten temat, ponieważ może nam się ona kiedyś naprawdę przydać w dorosłym życiu, kiedy sami będziemy decydować o wyborze odpowiedniej instalacji w naszym mieszkaniu. Czym jest zatem centralne ogrzewanie?
Na wstępie kilka ważnych informacji. Rozróżniamy dwa rodzaje instalacji centralnego ogrzewania. Jest to instalacja grawitacyjna i pompowa. Czym one się od siebie różnią? Przede wszystkim w tym pierwszym przypadku woda gorąca, która ma mniejszą gęstość, płynie do góry. Z kolei woda zimna (o większej gęstości) kieruje się w dół. Tak wykonane centralne ogrzewanie ma oczywiście swoje zalety i wady. Z kolei w instalacji pompowej obieg wody jest wymuszony przez specjalną pompę. Czym możemy zabezpieczyć instalację grzewczą? Są dwa najczęściej wykonywane sposoby. Pierwszy z nich zakłada użycie przeponowego naczynia wzbiorczego. Mamy wtedy do czynienia z tak zwaną instalacją zamkniętą. W drugim przypadku mówimy o otwartym naczyniu wzbiorczym, który jest połączony z atmosferą. Wtedy z kolei mamy do czynienia z instalacją otwartą.
Centralne ogrzewanie musi być dobrze wykonane, aby zapewnić nam odpowiednią ilość ciepła w chłodniejsze dni. Warto nadmienić, że instalacja centralnego ogrzewania jest coraz rzadziej wykonywana z rur stalowych, a częściej spotyka się rury miedziane. Jeśli natomiast mamy do czynienia z instalacją z kotłami gazowymi, to najczęściej używa się rur z tworzyw sztucznych. Instalacje z rur miedzianych i tworzyw sztucznych mogą być zrobione systemie trójnikowym, albo rozdzielaczowym. W tym pierwszym sposobie z jednego miejsca na każdej kondygnacji (od rozdzielacza do każdego grzejnika) prowadzi się osobną parę przewodów wykonanych z dokładnie jednego odcinka rury. Warto nadmienić, że centralne ogrzewanie wykonane w ten sposób zakłada równoległe podłączenie grzejników. Jakie są zalety tego systemu? Przede wszystkim czas trwania prac montażowych jest krótszy. Poza tym ogranicza on ryzyko powstawania nieszczelności, które mogą pojawić się na połączeniach ukrytych w podłodze. Warto wiedzieć, że zapewnia też stabilne ciśnienie w całej instalacji, którą łatwiej jest regulować. Tymczasem system trójnikowy zakłada, że od jednego, lub kilku przewodów głównych prowadzi się odgałęzienia do poszczególnych grzejników. W tym przypadku są one podłączane szeregowo. Warto wiedzieć, że rury układane są zazwyczaj wzdłuż ścian.
Jeśli wszystko zostanie wykonane odpowiednio, to centralne ogrzewanie powinno nam zapewnić odpowiednią ilość ciepła. Zostaje one wytworzone w specjalnym kotle. Następnie jest rozprowadzane po całym naszym mieszkaniu za pomocą instalacji. Nie można nie wspomnieć, że aby ciepło było przez nas odczuwalne potrzebujemy jeszcze urządzenia, które nam je uwolni do wszystkich pomieszczeń. Najczęściej są to grzejniki oraz coraz częściej spotykane ogrzewanie podłogowe.