Płyty kartonowo – gipsowe odmieniły branżę wykończeniową

Remonty domów czy mieszkań a także wykończenie świeżo postawionego domu bądź kupionego mieszkania – te czynności zmieniały się przez ostatnie lata wraz z trendami mody na różnego rodzaju materiały wykończeniowe. Jeszcze dwie dekady temu trudno było znaleźć dom czy mieszkanie bez tapety na którejś ze ścian. Dzisiaj tapeta ma raczej charakter oldskoolowy, co nie znaczy, że wygląda na ścianie mniej atrakcyjnie aniżeli kiedyś. Po prostu trendy poszły w zupełnie inną stronę. Na podłogach w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty pół wieku temu królowało linoleum. Dzisiaj nie ma już śladów po tej, jak się później okazało, niezbyt zdrowej substancji chemicznej z której linoleum było wykonane. Mniej więcej z końcem lat dziewięćdziesiątych w Naszym kraju w branży wykończeniowej pojawiła się moda na płyty kartonowo – gipsowe, z których można było wykonać wiele ciekawych i atrakcyjnych rozwiązań w zakresie wykańczania wnętrz. Historia wykorzystania w budownictwie i wykańczaniu płyt karton gips wiąże się z tym, że mieszkania w blokach były bardzo wysokie. Niektóre mieszkania miały od podłogi do sufitu grubo ponad trzy metry a miejscami nawet trzy i pół. W związku z tym wrażenie gigantycznej przestrzeni trzeba było jakoś wyeliminować, jednocześnie zmniejszając powierzchnię grzewczą.
Wtedy właśnie zaczął się szał i moda na sufity podwieszane. Pomysł oczywiście nasi budowlańcy podpatrzyli na zachodzie, ale z powodzeniem przyjął się u Nas i bardzo szybko zdobył ogromną liczbę fanów. Rozwiązanie z sufitem podwieszanym nie byłoby możliwe, gdyby nie właśnie płyty kartonowo – gipsowe, o których wspomniałem powyżej. Całe rozwiązanie polegało na tym, że sufit obniżało się o pożądaną odległość i na wysokości, którą chcieliśmy uzyskać montowało się aluminiowe profile. Na takich profilach opierało się całą konstrukcję obniżonego sufitu. Jednocześnie do sufitu również przymocowywało się specjalne profile, z których na konkretną odległość w dół łapało się wcześniej przygotowaną konstrukcję specjalnymi haczykami. Następnie do tak przygotowanej konstrukcji nośnej sufitu od dołu mocowało się nowy sufit wykonany właśnie z płyt kartonowo – gipsowych. W ten sposób smutne mury w blokach i wysokie sufity zamieniano na elegancko obniżony sufit, który na dodatek ozdabiało się oświetleniem w formie żarówek ledowych umieszczonych w specjalnych lampkach. Takie lampki obsadzało się w suficie, wobec czego były one z nim na równi. Do dzisiaj w wielu domach i mieszkaniach można zobaczyć taki podwieszony sufit. Bardzo często można też spotkać ozdobne ścianki z lampkami, które również powstały na konstrukcji z aluminiowych profili i płyt gipsowych.
Branża remontowo – budowlana przeżywała swój rozkwit właśnie w okresie lat dziewięćdziesiątych. Zamożniejsi ludzie mogli zapłacić spore pieniądze za to, żeby ich dom czy mieszkanie prezentował się co najmniej tak samo jak dom czy mieszkanie sąsiadów. Zamożni klienci firm remontowo – budowlanych życzyli sobie, aby ich domy wyglądały tak jak te z zachodnich katalogów. Dzięki temu firmy oferujące wykańczanie wnętrz mogły naprawdę sporo w tych czasach zarobić. Przyczyniły się do tego też płyty kartonowo – gipsowe, które można było wykorzystać do wielu różnych zachcianek klientów. Oprócz tego, że doskonale sprawdzały się właśnie w postaci sufitów podwieszanych można było z nich wykonać bardzo ładne ścianki działowe czy różnego rodzaju kuchenne barki z blatami, przy których można było spożywać posiłki. Firmy prześcigały się w proponowaniu kolejnych i ciekawych rozwiązań. A klienci, którzy na remont mogli sobie pozwolić kupowali wszystko w zasadzie w ciemno. Ścianki działowe, które oczywiście pokrywano jakąś techniką wykończeniową, sprawdzały się doskonale na przykład przy zmianie rozkładu pomieszczeń. W prosty sposób można było zrobić dwa pokoje z jednego ogromnego czy zrobić oddzielną jadalnię w dużej kuchni. Można śmiało napisać, że płyty kartonowo – gipsowe naprawdę odmieniły branżę budowlaną, dzięki czemu zaczęło się dziać więcej również w Naszych domach czy mieszkaniach. Z czasem wszystkie te piękne techniki wykańczania wnętrz potaniały do tego stopnia, że stały się dostępne dla każdego. Dzisiaj każdy może sobie pozwolić na to, żeby w domu mieć podwieszany sufit albo kuchnię oddzieloną od jadalni.

Add Comment