Malowanie mebli drewnianych – praktyczny poradnik

Malowanie drewnianych mebli potrafi być naprawdę delikatną pracą. Naprawdę łatwo tutaj o błąd, a jego konsekwencje będziemy zmuszeni oglądać za każdym razem, gdy tylko spojrzymy na pomalowany mebel. Naprawdę warto więc odpowiednio przygotować się do tej wymagającej delikatności pracy, by uzyskać jak najlepsze efekty.

Przygotowanie powierzchni

Istotne będzie właściwe przygotowanie powierzchni. Należy najpierw ocenić jest stan – jeżeli występują jedynie niewielkie niedoskonałości, wystarczy zmatowienie jej poprzez przetarcie jej papierem, jednak jeżeli mankamenty są nieco większe, konieczne okaże się starcie warstwy do żywego drewna. Pamiętajmy też o odkurzeniu mebla, do czego wykorzystujemy odkurzacz lub zmiotkę.

Jaki sposób malowania wybrać?

Sposób malowania zależy od rodzaju zastosowanej farby. Jeżeli używamy farby akrylowej, wykorzystujemy pędzelek lub wałek – ten pierwszy stosujemy w przypadku, gdy zależy nam na powierzchni w stylu vintage, wałek zaś jest użyteczny, gdy chcemy powierzchnię pokryć jednolitą powłoką. Jeśli chodzi o grubość i ilość warstw, najlepszym pomysłem w przypadku farb tego typu będzie położenie trzech warstw o niewielkiej grubości. Między nakładaniem kolejnych warstw na pewno warto warto szlifować powierzchnię papierem ściernym.

Osoby, które zamiast farb akrylowych zdecydują się na alkidowe muszą zwrócić uwagę na fakt, że warstwy farby tego typu schną dosyć wolno i lepiej jest nie nakładać więcej niż dwóch warstw. Natomiast w przypadku farb kredowych w większości przypadków nie jest konieczne szlifowanie powierzchni, co na pewno bardzo ułatwia pracę – podobnie jak szybki czas schnięcia farby, który wynosi zaledwie dwadzieścia minut.

Add Comment