Folie wykorzystywane w budownictwie

Każda budowa wymaga zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych. Jednym z najpopularniejszych z takich materiałów są różnego rodzaju folie budowlane. W zależności od ich rodzaju spełniają one różne zadania i są wykorzystywane na różnych etapach prac budowlanych lub remontowych.

Najpopularniejsze folie budowlane odnajdziemy w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Warto znać choć kilka podstawowych typów takich foli, aby wiedzieć do czego mogą stać się przydatne podczas różnych prac budowlanych. Folie budowlane najczęściej mają nam służyć jako zabezpieczenie, izolacja, pokrycie, czy ochrona przed wodą. Nie wszystkie folie posiadają jednak taką samą strukturę i zastosowanie.

Podstawowym typem foli, którą stosuje się już na samym początku budowy jest folia do fundamentów. Takie folie budowlane stanowią izolację dla fundamentów i chronią przed przedostaniem się wilgoci z gruntu. W przypadku tego rodzaju folii wyróżniamy jej dwa podstawowe typy. Folia płaska to rozwiązanie stworzone na bazie polichlorku winylu oraz polietylenu. Jest to dobre zabezpieczenie przeciw wilgoci i wodzie. Drugim rodzajem folii fundamentowych są folie budowlane – membrany wytłaczane. Nie stanowią one samodzielnego zabezpieczenia przed wodą, ale dodatkową ochronę stosowaną do izolacji pionowej ścian piwnicznych albo fundamentowych.

Równie popularnym rozwiązaniem są folie budowlane dachowe. Są one niezbędnym zabezpieczeniem budynku przed wilgocią i wiatrem. Konstrukcja folii sprawia, że przepuszczają one wilgoć jedynie w jedną stronę, na zewnątrz budynku. Dzięki takiej folii dach budynku jest dodatkowo zabezpieczony przed przedostaniem się do budynku wilgoci i chłodnego powietrza. Takie folie można jednak stosować jedynie w ocieplonym dachu.

Często wykorzystywane podczas prac budowlanych są również folie budowlane na ścianach zewnętrznych. Takie folie mają na celu odpowiednią ochronę ścian budynków przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Największą zaletą takich folii jest wysoka ochrona przed wiatrem, wilgocią i deszczem. Tego rodzaju folie budowlane są wykorzystywane przede wszystkim w budynkach o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Dodatkową zaletą folii jest również przepuszczalność pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz.

Istnieje również wiele typów folii ochronnych stosowanych jako izolacja wylewek w budynkach. Takie folie najczęściej stosowane są jako ochrona przed wilgocią i utratą ciepła.

Jak widzimy folie budowlane mają bardzo różne konstrukcje oraz zastosowanie. Wybierając odpowiednią folię podczas prac budowlanych warto zadbać o to, aby użyta folia posiadała odpowiedni atest. Tylko wtedy mamy pewność, że wybrany produkt spełni swoje zadanie na najwyższym poziomie. Wybierając folię warto również poradzić się fachowca, który będzie mógł dokładniej przeanalizować nasze potrzeby i oczekiwania oraz dobrać najlepszy produkt. Wszystkie folie budowlane powinny być stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem. W innym wypadku nie spełnią swojego zadania i mogą przynieść wiele szkód.

Add Comment