Sprawdzone sposoby na wykorzystanie plandeki

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć znajdujące się w Twoim ogrodzie, garażu, czy firmie materiały podatne na korozję, szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, czy uszkodzenia mechaniczne? Wyjątkowo uniwersalnym i funkcjonalnym, a przede wszystkim niedrogim rozwiązaniem będzie użycie plandeki. Do czego może się ona przydać?

Czym jest plandeka?

Plandeka to wykonana z bawełny, lnu, włókien syntetycznych lub brezentu płachta materiału. Zazwyczaj o dużych rozmiarach, jednak wymiary należy dopasować zgodnie z jej przeznaczeniem. Ma wiele zastosowań, z których najpopularniejszym jest funkcja ochronna. Najczęściej wykorzystywana jest w budownictwie, transporcie, handlu, ale często sięgają po nią też prywatne osoby.

Jak wykorzystać plandekę w ogrodzie?

Jednym z miejsc, w których plandeka może Ci się przydać, jest ogród i reszta terenu wokół Twojego domu. Ze względu na swoje właściwości ochronne, odpowiedni materiał pomoże Ci uchronić ulubione sprzęty przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Przede wszystkim chroni przed wilgocią i niszczącym promieniowaniem UV. Możesz zabezpieczyć nią plastikowe meble ogrodowe, by nie wyblakły od słońca. Podobnie jest z grillem i elementami metalowymi. Dzięki ochronie przed wilgocią zapobiegniesz korozji oraz występowaniu rdzy. Jeśli tymczasowo składujesz za domem drewno, plandeka pozwoli Ci zabezpieczyć ją przed deszczem, dopóki nie przeniesiesz go w suche i bezpieczne miejsce. To również dobre rozwiązanie dla osłonięcia Twoich kwiatów, które wymagają szczególnej opieki. Dlatego tak często tego typu ochrona wykorzystywana jest w rolnictwie.

 

Czy właściwie dbasz o lakier swojego samochodu?

Kilkanaście lat temu widok zaparkowanych na ulicach samochodów, zakrytych plandekami i pokrowcami, był w Polsce bardzo powszechny. Dziś podobne praktyki powracają, gdyż zastosowanie tego typu ochrony to bardzo praktyczny i uniwersalny sposób walki z szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Pozostawiony pod gołym niebem samochód narażony jest na niszczące działanie deszczu, czyli wilgoci prowadzącej do powstawania rdzy. Zwłaszcza na terenach przemysłowych deszcz może zawierać niebezpieczne związki chemiczne, które jeszcze bardziej niszczą lakier Twojego auta. Podobnie jak zawarte w słońcu promieniowanie UV. Podczas całodniowego nagrzewania i nocnego wychładzania samochodu zmienia się struktura lakieru, prowadząc do jego rozszerzania. Następstwem tego procesu może być pojawienie się mikropęknięć na karoserii.

Zakrycie samochodu plandeką to także ochrona przed wszechobecnym na ulicach kurzem, pyłkami i lepkim osadem pochodzącym z drzew, zwłaszcza w okresie wiosennym. Podobnie jest z ptasimi odchodami, które nie dość, że wyglądają bardzo nieestetycznie, to zawarte w nich związki chemiczne mogą być bardzo szkodliwe dla struktury lakieru.

Jeśli nie masz możliwości wynajęcia garażu lub nie posiadasz wystarczająco dużo miejsca na przydomowym podwórku, zakup plandeki powinien rozwiązać wiele z Twoich problemów. To jednak nie jedyne zastosowania płacht materiałowych, często korzysta się z nich w budowlance, a przede wszystkim w transporcie.

Add Comment