5 rzeczy, które musisz wiedzieć projektując schody wewnętrzne

Projektowanie domu jest trudnym zajęciem, należy bowiem skupić się na wielu elementach. Nie da się też zaprzeczyć, że związana z tym wszystkim dokumentacja i czas poświęcony na liczne załatwienia mogą utrudnić życie, co może poskutkować popełnieniem kilku błędów, które będą rzutowały na całokształt. Z tego powodu warto podejść do projektowania spokojnie i czerpać z licznych pomocy, na przykład tego tekstu! Czytając dalej dowiesz się, jak wykonuje się projekty schodów wewnętrznych.

Nieprawidłowe projektowanie schodów może nie tylko zmniejszyć walory wizualne danego domu, ale też komfort ich użytkowania, a także bezpieczeństwo. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na bardzo często popełniane błędy i zastosować się do kilku wskazówek.

Zadbaj o równą wysokość

Niezależnie od tego, jakie chcesz mieć schody, wysokość stopnia powinna być w każdym przypadku taka sama. Mogłoby się wydawać, że takiego elementarnego błędu się nie popełnia, a jednak zdarza się to często. Chodzi o to, że podczas budowy może się okazać, że posadzka będzie grubsza, dlatego nawet schody stworzone dokładnie, zgodnie z pierwszym projektem, będą miały chociaż jeden nierówny stopnień. Z tego powodu przed samym ich wykonaniem powinno się wykonać ponowne obliczenia i nanieść poprawki.

Pamiętaj o tym, by zachować optymalny kąt nachylenia schodów

Oczywiście, stopnie powinny być równoległe do podłoża, jednak biorąc ich długość bazową (wszystkie stopnie w jednej, prostej linii) powinno się zaprojektować je tak, by kąt nachylenia schodów wynosił około 30 stopni.

Jak wymierzyć schody?

Warto skorzystać z prostego wzoru. Mianowicie, podwojona wysokość stopnia i szerokość stopnia powinny dać wynik około 60. Wysokość stopnia nie powinna przekraczać 18 centymetrów. W przeciwnym wypadku korzystanie z nich będzie zwyczajnie niewygodne.

Sama szerokość schodów w domu natomiast jest uzależniona od powierzchni, jaką dysponujesz. Mówi się, że w domach jednorodzinnych szerokość ta nie powinna być mniejsza, niż 70 cm.

Dobierz schody tak, by pasowały do Twojego domu

Najprostsze do wykonania to schody biegnące prosto, nie zakręcające w żadnym miejscu. Czasami co kilka stopni pojawiają się spoczniki. To rozwiązanie natomiast wymaga poświęcenia naprawdę sporej powierzchni, a przy małych metrażach będzie to zwyczajnie niemożliwe. Z tego powodu warto niekiedy sprawić, by schody układały się w literę L. Dzięki temu zaoszczędzi się sporo miejsca, a spocznik ułatwi wchodzenie.

W przypadku małego domu, najlepszym rozwiązaniem będą schody kręte. Zajmują one naprawdę małą powierzchnię, a przy tym są bardzo estetyczne i można je wykorzystać jako swego rodzaju ozdobę! Nie są jednak tak wygodne, ponieważ każdy stopień w różnych miejscach będzie miał inne wymiary. Wnoszenie większych przedmiotów również będzie niełatwe.

Ciekawym rozwiązaniem w wielu domach jest wprowadzenie bocznej części stopnia w ścianę, dzięki czemu schody dają wrażenia lewitacji. Przy średnich powierzchniach to dobre rozwiązanie, ponieważ jego minimalizm nie zmniejsza optycznie powierzchni.

Zadbaj o odpowiednie bezpieczeństwo

Chodzi oczywiście o zamontowanie poręczy, ale też odpowiedniego oświetlenia. Zwłaszcza, kiedy masz małe dzieci, dobre oświetlenie może uchronić je przed niechcianym wypadkiem. Oczywiście, światło sufitowe powinno zawsze znajdować się w pobliżu schodów. Z tego powodu, często schody podświetla się paskami LED. Dają one odpowiednią ilość światła, a przy tym towarzyszy im bardzo ciekawy efekt wizualny.

Add Comment