Podstawowe narzędzia dekarskie

Swego czasu o zawodzie dekarza zrobiło się bardzo głośno. Wszystko za sprawą naszego znakomitego przed laty skoczka narciarskiego – Adama Małysza. Wyznał on kiedyś, że w momencie słabej formy myślał o porzuceniu tej dyscypliny sportowej i zajęciu się właśnie tym fachem. Ostatecznie jednak sportowiec z Wisły pozostał na skoczni i odniósł naprawdę wiele sukcesów. Czy wiecie jednak czym konkretnie zajmuje się dekarz? Jest to osoba, która na co dzień pokrywa dachy. Jeśli zachodzi taka konieczność, to przy okazji je też naprawia. Oczywiście przy obu czynnościach niezbędne są narzędzia dekarskie. Co do nich zaliczamy?

Pierwszym z brzegu urządzeniem są choćby nożyce dekarskie. Służą one do skracania i przycinania pewnych potrzebnych w danej chwili elementów. Warto także wspomnieć o młotkach dekarskich. Bez nich przybicie gwoździ nie byłoby absolutnie możliwe. W tym miejscu należy też wspomnieć o młotkach do wyciągania gwoździ. Zdarza się bowiem tak, że gwóźdź został źle wbity i tę operację należy poprawnie powtórzyć. Czasami natomiast po prostu zmienia się dach i trzeba usunąć stare elementy. Każdy dekarz ma też specjalne przyrządy pomiarowe. Te narzędzia dekarskie umożliwiają mu wykonanie niezbędnych pomiarów. Dokładność i precyzja w tym zawodzie także są na wagę złota. Jeśli za ten fach biorą się osoby niekompetentne, to dach przez nie naprawiany może nie być do końca funkcjonalny. Narzędzia dekarskie to również cęgi i kleszcze dekarskie. Za ich pomocą także jest możliwe wyjęcie niektórych elementów.

Dekarz nie obejdzie się też bez specjalnych noży. Nieraz zdarza się bowiem tak, że nożyce nie spełniają należycie swojego zadania i trzeba użyć innego elementu. Tego typu narzędzia dekarskie są na pewno bardziej poręczne i mniej się psują. W niektórych sytuacjach przydają się też piły ręczne, za pomocą których można uciąć dany element i dopasować jego długość do całej konstrukcji. Nie wspomnieliśmy jeszcze o kielni, która jest bardzo ważnym narzędziem dekarskim. Osoba, która sprawnie się nią posługuje wykonuje swoją pracę bardzo szybko i co najważniejsze dokładnie.

Lewarek do usuwania starych łat także przyda się każdemu dekarzowi. Narzędzia dekarskie to również chochle dekarskie czy kowadełka dekarskie. Są to też elementy, które znacząco ułatwiają pracę każdej osobie, która zajmuje się tym zawodem. Do grupy tej możemy też śmiało zaliczyć sznur dekarski czy hak na linę. Wielu fachowców nie wyobraża sobie swojej pracy bez specjalnego kołowrotka dekarskiego.

Przydatne są też dziurkacze. Te narzędzia dekarskie przydadzą się każdej osobie, która zajmuje się czynnościami związanymi z naprawianiem dachów i ich pokrywaniem. Wyróżniamy choćby dziurkacz owalny, dziurkacz otworów okrągłych czy dziurkacz otworów podłużnych. Warto też wspomnieć o zszywaczach dekarskich. Jakie są rodzaje tego urządzenia? Wyróżniamy dziurkacze młotkowe, kontaktowe i zszywki. Jak widać jest to grupa narzędzi skupiająca bardzo wiele elementów. Im więcej ma do dyspozycji dekarz, tym jego praca jest efektywniejsza.