Wykończenie wnętrz – najważniejszy etap każdej budowy!

Postawienie domu to tylko połowa sukcesu i drogi do jego szczęśliwego zamieszkania. Chociaż mogłoby się wydawać, że jak dom murowany już stoi na działce to właściwie jedną nogą już w nim mieszkamy. Nic bardziej mylnego, ponieważ to dopiero początek prawdziwych prac mających na celu właśnie umożliwienie zamieszkania w postawionym budynku. Nie ma nic bardziej kosztownego w całej budowie aniżeli wykończenia wnętrz. I to kosztownego zarówno czasowo jak i finansowo. Czasowo dlatego, że tak naprawdę samo wykończenie domu może potrwać więcej czasu niż jego postawienie. Nie wspominając już o tym, że koszty będą praktycznie równe z tymi, jakie ponieśliśmy na wybudowanie domu i postawienie go wraz z dachem. Dlatego właśnie wykończenia wnętrz są bardzo mocno reklamowane w Internecie, ponieważ jest to usługa ciesząca się niesłabnącym popytem. Co więcej, najczęściej jest tak, że firmy, które budują dom zajmują się również jego wykończeniem.

Każda budowa domu może być podzielona na kilka etapów. Wiadomo, że wyróżnić możemy dwa etapy, a więc postawienie domu w stanie surowym zamkniętym, czyli gołe ściany z dachem, oraz właśnie etap wykończenia wnętrz, na którym finalnie będziemy doprowadzać wybudowany dom do stanu pełnej używalności, czyli do jego zamieszkania. Jeśli chodzi o to, czym będziemy określać w budowanym domu wykończenia wnętrz to na pewno mówimy o przygotowaniu ścian i podłóg, nadaniu ścianom konkretnych barw czy położeniu płytek i kafelek w łazience. Do pojęcia wykończenia wnętrz możemy zaliczyć wszystko, co się wiąże z zaadaptowaniem pomieszczeń do ich zamieszkania.

Jeśli chodzi o konkretne ceny i koszty, to na pewno postawienie domu w stanie pod klucz to koszt wybudowania domu i jego wykończenia. I mniej więcej po połowie takie koszty się rozkładają. No bo jakby nie patrzeć to właśnie na wykończenia wnętrz idzie najwięcej pieniędzy. Pomijając fakt, że bardzo droga jest sama robocizna to również materiały kosztują bardzo dużo pieniędzy. Rozplanowanie takich kosztów przy planowaniu budowy domu ma szczególne znaczenie, kiedy na budowę bierze się kredyt hipoteczny. Jest on najczęściej uruchamiany w dwóch transzach, przy czym bardzo ważne jest to, żeby na bieżąco dokumentować przebieg budowy domu. Wtedy, przy przydzielaniu kolejnej transzy dobrze mieć podzielone wydatki właśnie na koszty budowy domu oraz na koszty wykończenia wnętrz. Można również pod jeszcze jednym względem napisać, że właśnie ten etap jest najważniejszy. Na pewno dla każdego człowieka budującego dom jest on najprzyjemniejszy, ze względu na to, że to ostatni krok do zamieszkania we własnym domu. A zatem, chociaż bardzo długo trwa czasowo to jednak upływa najszybciej, ponieważ najbardziej przybliża do końcowego stanu rzeczy, jakim jest wprowadzenie się do nowego domu. I to jest właśnie najpiękniejsze, bo bardzo często ludzie, którzy nie mogą się już doczekać zamieszkania również sami ciężko pracują przy wykańczaniu wnętrz. Na pewno taka pomoc ze strony przyszłych mieszkańców wiele zmieni, zwłaszcza w radości z tego, że remont domu w końcu się skończył i można się już wprowadzać.

Add Comment