Wiertarka udarowa – działanie i zastosowanie

drill-1038542_1280 (1)Wiertarka udarowa to jeden z rodzajów wiertarek ręcznych, w których zastosowane jest rozwiązanie, które pozwala na uruchomienie mechanizmu udarowego, który ułatwia wiercenie w twardych materiałach.

Jest to narzędzie najczęściej zasilane prądem elektrycznym o napięciu w wysokości 230V. Istnieją również wiertarki udarowe bezprzewodowe, zasilane akumulatorem. Jest to jednak mniej popularne rozwiązanie, choć niekiedy zdecydowanie ułatwia pracę w trudnych warunkach.

Wiertarki udarowe występują w wielu typach, w których możemy dowolnie wybierać, tak aby odnaleźć sprzęt idealny dla swoich potrzeb.

Podstawowa różnica w wiertarkach to zastosowany mechanizm, który może być zębatkowy albo ślimakowy. Energia udarów tego rodzaju jest niestety niewielka i nie nadaje się do bardzo intensywnej pracy, która może wymagać cięższego sprzętu. Rodzaj zastosowanego mechanizmu najłatwiej można rozróżnić dzięki charakterystycznemu dźwiękowi.

Wiertarki udarowe znalazły bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim podczas prac budowlanych, wykończeniowych i remontowych.

Istotne jest to, że wiertarki udarowe wymagają używania specjalnego rodzaju wierteł. Wiertła te posiadają specjalna końcówkę wykonaną z węglików spiekanych. Tylko taka końcówka wiertła może być odporna na obciążenia wytworzone podczas wiercenia.

Wiertarka udarowa najlepiej sprawdza się podczas wiercenia w takich podłożach jak beton, cegły i kamień. Zdecydowanie lepiej radzi sobie z takimi zadaniami niż zwykłe wiertarki nie posiadające udaru.

Wiercenie otworów z wykorzystaniem tego typu wiertarki również musi odbywać się w określony sposób, który zagwarantuje nam prawidłowe wykonanie zadania oraz pełne bezpieczeństwo dla nas oraz używanego sprzętu. Należy cały czas kontrolować głębokość wierconego otworu. Istotny jest też nacisk z odpowiednią siłą oraz regularne wyjmowanie wiertła z wierconego otworu, które ma na celu pozbycie się pyłu, który powstaje podczas wiercenia oraz utrudnia dalsze działania. Tylko takie kontrolowane wiercenie może przynieść oczekiwane efekty.

W przypadku nie zachowania odpowiedniej ostrożności oraz właściwych warunków wykorzystania wiertarki udarowej może dojść do powstania niebezpiecznych sytuacji, które mogą mieć negatywne skutki dla naszego sprzętu lub naszego zdrowia, a nawet życia.

Warto pamiętać, że wiertarka jako narzędzie elektryczne o dużej mocy może nieść wysokie ryzyko okaleczenia.

Innym ryzykiem jest również możliwość uszkodzenia słuchu poprzez wytworzony hałas o wysokich parametrach (może on sięgać nawet 100 decybeli). Właśnie dlatego każda osoba operująca wiertarką udarową powinna zakładać słuchawki ochronne, które zmniejszają hałas docierający do uszu.

Inną kwestią jest również ryzyko okaleczenia się nie samą wiertarką, ale odłamkiem materiału, w którym wiercimy otwory. Jest to szczególnie niebezpieczne dla oczu. Nie należy więc zapominać o ochronnych okularach.

Podczas wiercenia otworów w ścianach należy szczególnie uważać na instalacje elektryczne, które znajdują się w ścianach. Często dochodzi do wypadków, w których wiertło wiertarki napotyka na przewód elektryczny umieszczony w ścianie czego skutkiem jest porażenie prądem osoby, która trzyma wiertarkę.

Add Comment