Suszarki na pranie rozkładane, zaokienne, balkonowe – rodzaje i udogodnienia suszarek. Jak wybrać suszarkę na pranie?

Pranie trzeba gdzieś suszyć – to oczywista konieczność. Wybór suszarek jest bardzo bogaty. To, na jaki model się zdecydujemy, zależeć będzie przede wszystkim od tego, gdzie zamierzamy suszyć pranie i jaką dysponujemy przestrzenią.


Rozkładane suszarki na pranie

Tego rodzaju suszarki mają skrzydła, które można rozkładać i składać według potrzeb. Można więc łatwo dostosować suszarkę do konkretnego miejsca i ilości przestrzeni, jaką dysponujemy, chociaż nie w każdym przypadku – ciasne pomieszczenia i małe balkony niestety odpadają. Suszarki na pranie tego typu – można na nie rzucić okiem na www.homebook.pl/produkty/suszarki-na-pranie – są stabilne i odporne na obciążenia, ale docenić trzeba też wygodę, jaką zapewniają, jeśli chodzi o łatwość składania i przenoszenia ich.


Suszarki piętrowe

Jeżeli nie dysponujemy dużą przestrzenią, najlepiej sprawdzi się suszarka piętrowa, zwana też bardziej potocznie wieżą. Zajmuje niedużo miejsca, a mimo to może pomieścić stosunkowo dużą ilość prania. Poszczególne elementy można w razie potrzeby składać i wyjmować. Z tych powodów  bardzo łatwo ją gdzieś schować, kiedy akurat nie chcemy, żeby stała na widoku.


Suszarki sufitowe

To idealne rozwiązanie, jeśli nie mamy za dużo wolnego miejsca w domu. Suszarki tego typu składają się z plastikowych elementów, które należy przytwierdzić do sufitu oraz prętów, które są opuszczane za pomocą sznurków. Montaż jest prosty, co jest kolejną zaletą. Niestety są również pewne mankamenty.

Minusem jest z pewnością to, że zastosowanie takiej suszarki raczej niekorzystnie odbija się na estetyce pomieszczenia. Ale największym problemem jest bez wątpienia względnie nieduża wytrzymałość tego rodzaju suszarek. Sznurki i pręty mogą z czasem pękać pod wpływem ciężaru prania, więc żywotność suszarki może nie być taka, jak byśmy sobie życzyli.


Ścienne suszarki na pranie

Ta opcja opiera się na podobnych zasadach, co w przypadku suszarek sufitowych, tylko że, jak sama nazwa wskazuje, w tym wypadku suszarkę montuje się w ścianie. Podobnie jak w wersji sufitowej, wytrzymałość może pozostawiać nieco do życzenia, ale pod względem estetycznym to rozwiązanie przedstawia się już lepiej, bo kiedy nie suszy się prania, widoczny jest jedynie nieduży fragment obudowy suszarki.


Suszarki na balkon

Jak można już chyba wywnioskować z tego, co do tej pory tu napisaliśmy, jednym z najlepszych miejsc do suszenia prania jest balkon. Nie powinno to nikogo dziwić. Przy słonecznej pogodzie czy podmuchach wiatru oczywiste jest, że pranie wyschnie szybciej, kiedy rozwiesimy je na zewnątrz niż w pomieszczeniu.

Na balkonie sprawdzą się różne typy suszarek, które już wymieniliśmy, a zatem rozkładane, piętrowe, ścienne czy sufitowe, ale jest jeszcze jedna opcja, którą możemy wziąć pod uwagę – mowa o suszarce, którą montuje się na stałe do poręczy balkonu.

Ramiona takich suszarek mogą, zależnie od modelu, być zakładane do wewnątrz lub na zewnątrz. Montaż wcale nie musi być trudny – jeśli zdecydujemy się na model z zaczepami, obejdzie się bez spawania.


Suszarki zaokienne

No dobrze, ale nie wszyscy mają balkon. Dla tych, którzy znajdują się w takiej właśnie sytuacji, wartą wzięcia pod uwagę propozycją są suszarki zaokienne, montowane do ramy lub parapetu. Oczywiście ich pojemność jest mniejsza niż w przypadku balkonowych, ale mogą równie dobrze wywiązywać się ze swojej funkcji. W przypadku suszarek zaokiennych i balkonowych powinniśmy jednak pamiętać, że będą wystawione na deszcz i wiatr, dlatego koniecznie powinny być odporne na rdzę.


Suszarki na pranie do ogrodu

Takie suszarki są zbudowane z wysięgnika, na którego końcu są rozkładane, szerokie ramiona. Po rozłożeniu przyjmuje to formę parasola. Do największych zalet takiego rozwiązania należy duża pojemność. Jeśli mamy pełno prania, to właśnie takie rozwiązanie może być dla nas najlepsze (pod warunkiem oczywiście, że mamy na nie miejsce w ogrodzie).

Add Comment