Przykładowe narzędzia stolarskie

Stolarz to zawód, który wymaga od osoby go wykonującej naprawdę dużo cierpliwości, staranności i precyzji. Osoba posiadająca te cechy, a dodatkowo lubiąca pracować z drewnem na pewno powinna zainteresować się tym tematem. W końcu może będzie to dla niej zawód marzeń. Żyjemy w czasach, w których praca bardzo rzadko daje satysfakcję i spełnienie zawodowe. Warto postarać się, aby to zmienić. Na pewno każdemu stolarzowi przydadzą się odpowiednie narzędzia stolarskie bez których trudno będzie o wykonanie nawet najprostszego zadania. Co zaliczamy do tej grupy?

Każdy stolarz powinien mieć odpowiedni stół warsztatowy. Musi on mieć wymiary pasujące do miejsca, w którym docelowo będzie stał. Warto też aby był dopasowany do wymagań osoby, która będzie na nim pracować. Stoły warsztatowe możemy podzielić na stoły stacjonarne i mobilne. Każdy stolarz ma też kilka dłut stolarskich (mogą być one proste, profilowe, albo do osadzania zawiasów). Do czego są przeznaczone te elementy? Głównie możemy nimi dłutować bruzdy, albo skrawać elementy drewniane. Tego typu narzędzia stolarskie są wręcz nieodzownym elementem każdego pracownika zajmującego się tym właśnie fachem. Dłuto składa się z ostrza (najczęściej wykonanego ze stali) oraz rączki, w której osadzone jest to ostrze. Jeśli wymieniamy podstawowe narzędzia stolarskie to nie możemy zapomnieć o strugach stolarskich. Co możemy uzyskać dzięki tym elementom? Są one przydatne przy wielu pracach wykończeniowych. Poza tym strugi służą też do wyrównywania czy gładzenia.

Jakie są jeszcze inne narzędzia stolarskie? W tej grupie znajdują się też specjalne ściski stolarskie. Zaawansowania technologia oraz coraz lepsze materiały użyte do ich produkcji sprawiają, że praca z tymi elementami jest naprawdę tylko i wyłącznie przyjemnością. Każdy szanujący się stolarz ma też specjalny rysik, albo ołówek. Na pewno nie raz widzieliście osobę wykonującą ten zawód mająca za uchem właśnie ten przyrząd. Pomaga on zaznaczać najważniejsze parametry, w których należy przeprowadzić dalszą obróbkę. Narzędzia stolarskie to także wszelkiego rodzaju piły. Jak sama nazwa wskazuje służą one do przecinania różnych elementów. Nie da się ukryć, że każdy stolarz musi mieć co najmniej kilka rodzajów tego urządzenia.

Narzędziami stolarskimi są też elementy mające na celu wyrównywanie obrabianej powierzchni. Do najczęściej spotykanych należą kostki szlifierskie czy papiery ścierne. Do tej grupy możemy też zaliczyć cykliny, tarniki albo pilniki. Tymczasem świdry, bory czy różnego rodzaju wiertła są znakomite, jeśli chodzi o wykonywanie otworów.

Gdy narzędzia stolarskie są używane przez osoby znające się na swoim fachu, to przy ich użyciu mogą powstać naprawdę znakomite i efektownie prezentujące się elementy. Trzeba jednak pamiętać, aby używać tych sprzętów z należytą uwagą. Stolarz to zawód, w którym zdarza się bowiem bardzo dużo groźnych wypadków. Z tego względu narzędzia stolarskie muszą być używane odpowiednio, a osoba która się nimi posługuje powinna być maksymalnie skoncentrowana.