Wiele osób jest zdania, że tynkarz to taki zawód, na który zawsze będzie popyt. W końcu osoba ta ma bardzo dużo pracy, a przez to nie może narzekać na brak zleceń. Czym dokładnie zajmuje się tynkarz? Jest to człowiek, który na co dzień profesjonalnie kładzie warstwy tynkarskie. Mogą być one wapienne, cementowe, alabastrowe czy żywiczne. Poza tym kładzie on również tynki suche (jak choćby płyty gipsowe). Gdzie to wszystko umieszcza? Na ścianach i stropach budowli. Kluczowe w tym zawodzie jest to, aby tynkarz umiał wykonać odpowiednią zaprawę tynkarską. Do poprawnego wykonania tego zadania potrzeba oczywiście doświadczenia, umiejętności oraz wiedzy na temat używanych przez siebie składników, którymi są zazwyczaj takie elementy jak piasek, wapno, cement czy gips. Do wykonania dobrej pracy na pewno przydadzą mu się odpowiedniej jakości narzędzia tynkarskie. Co do nich zaliczamy?
Dla każdego tynkarza najważniejsze są kielnie. Wyróżnia się kilka typów tego urządzenia. Najlepiej jednak byłoby, gdyby te narzędzia tynkarskie były dwustronne i kątowe. Wtedy wykonywana praca idzie naprawdę jak po maśle, a jej efekty są piorunujące. Przydadzą się też pace aluminiowe z dużą gąbką. To jednak nie wszystko. Paca do gipsu nierdzewna też na pewno jest mile widzianym atrybutem w ręku każdego tynkarza. Warto także wspomnieć o heblach. Najczęściej są to urządzenia wykonywane ze stali, albo aluminium. Narzędzia tynkarskie to też szpachle fasadowe. Różnią się między sobą rozmiarem. Można je oczywiście dopasować do obrabianej powierzchni. Zazwyczaj jednak te największe są popularniejsze i częściej wybierane.
Tynkarze posiadają również tuleje z gwintem do pacy i uchwytu łat. Tego typu narzędzia tynkarskie także mają za zadanie jak najbardziej ułatwić wykonywaną pracę osobom, które zajmują się tym zawodem na co dzień. Innymi narzędziami tynkarskimi są też uchwyty do szpadelek czy zdzieraki do bloczków. Niedrogi, a przydatny jest też oczywiście zdzierak do posadzek. Jeśli masz zamiar zostać tynkarzem to wiedz, że warto nabyć także łaty tynkarskie czy gwoździe ze specjalnym dociskiem (oraz młotki do ich wbijania). Podstawka do zapraw na pewno ułatwi jej wykonanie. Z kolei pion murarski czy poziomica pozwolą tynkarzowi zachować dokładność swojej pracy i idealną płaszczyznę.
Wykonanie tynkowania często nie mogłoby by się obyć bez … drabiny. Ten z pozoru mało ważny element w pewnych sytuacjach jest niezastąpiony. Wszystko oczywiście zależy od miejsca, w którym dane tynkowanie ma zostać wykonane. Tynkarze zazwyczaj kupują drabinę, która ma najwięcej szczebelków. Jest to całkowicie zrozumiałe – w końcu takie są najbardziej funkcjonalne i użyteczne. Inne narzędzia tynkarskie to kątownice dekarskie. Dokładność i precyzja są w tej pracy – a przynajmniej powinny być – priorytetowe. Jeśli tynkarz posiada te urządzenia, to będzie mu dużo prościej sprostać wszystkim wymaganiom klienta.
Dobrej jakości narzędzia tynkarskie to jednak nie wszystko. Liczy się przede wszystkim człowiek, który nimi operuje. Jeśli będzie to osoba sumienna i dokładna, to na pewno mu się one przydadzą. W przeciwnym razie może to być stanowczo za mało.