Samozatrudnienie w branży budowlanej

W coraz większej ilości branż ludzi zatrudnia się na zasadzie tak zwanego samozatrudnienia. W ostatnim czasie coraz częściej taką formę zatrudnienia preferuje się również w branży budowlanej. Koncerny budowlane wolą współpracować z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi aniżeli zatrudniać pracowników na umowę o pracę. Niestety, ale takie rozwiązanie ma najwięcej plusów dla firm budowlanych, aniżeli dla pracowników, którzy sami muszą otwierać swoje działalności. Pracownicy, którzy się na to zdecydują, muszą mieć świadomość, że we własnym zakresie muszą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. Niby nic takiego, ale biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności takie rozwiązanie jest do zniesienia tylko w okresie ulgowym, który trwa dwa lata od rozpoczęcia działalności.

Jak przetrwać w tej branży na samozatrudnieniu?

Dla firmy, która w ten sposób pozyskuje współpracowników jest to korzyść. Zatrudniając na umowę o pracę składki na ubezpieczenie wynoszą o wiele więcej. Wobec tego niepisaną umową pracodawcy bardzo często rekompensują koszty ubezpieczenia swoim najemcom w przelewanym wynagrodzeniu. Wynagrodzeniu, które wówczas nie pochodzi z tytułu umowy o pracę. Każdy samozatrudniony za swoją pracę musi wystawić wobec swojego pracodawcy fakturę. No i co najważniejsze, w tym wypadku nie obowiązują przepisy kodeksu pracy a co najwyżej umowy, którą powinno się podpisać.

Sezonowa, niepewna i średnio opłacalna

Samozatrudnienie w branży budowlanej ma też swoje duże plusy dla pracodawców w związku z tym, że branża budowlana jest branżą sezonową. Pracownicy pracujący w ten sposób na okres zimowy mogą zawiesić swoje działalności gospodarcze i w tym okresie nie odprowadzać żadnych składek ubezpieczeniowych. Niestety, ale jest to znowu rozwiązanie cieszące tylko jedną stronę. Trudno w wypadku samozatrudnienia pisać o korzyściach po stronie pracownika. Mogą one wystąpić tylko i wyłącznie wtedy, kiedy praca w ten sposób jest wynagradzana o wiele lepiej aniżeli przy umowie o pracę. Tym bardziej, że pracodawcy na takim rozwiązaniu zyskują naprawdę sporo. Pracownicy wystawiając swój rachunek dla swojego pracodawcę muszą się też liczyć z tym, że koszty podatku dochodowego będzie trzeba ponieść samemu. W związku z tym kwota na fakturze nie jest tym, co w rzeczywistości zarobiliśmy.

Add Comment