Kiedy warto zastosować płytki ceglane w kuchni?

Cegła, a także płytki ceglane są w stanie nadać klasy i charakteru niemal każdemu pomieszczeniu. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się położyć ją na ścianach w kuchni. Choć takie rozwiązanie jest niezwykle efektowne, należy zdawać sobie sprawę, że ma również swoje wady – cegła nie będzie na przykład wymarzonym materiałem na ściany bardzo małej kuchni.

Płytki z cegły w kuchni – kiedy warto?

Właściciele dużych kuchni, którzy chcieliby użyć płytek z cegły nie muszą się długo zastanawiać. Wysokogatunkowa cegła zamieni każdą kuchnię w pomieszczenie z charakterem, z którego nie chce się wychodzić. Płytki z cegły są polecane szczególnie wówczas, kiedy wnętrze jest dobrze oświetlone. Ich nieregularna struktura w ciekawy sposób odbija światło dając niepowtarzalne efekty. W przypadku dużej kuchni nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się na tradycyjną, czerwoną cegłę, czy na przykład pomalujemy ją na biało.

Co bardzo istotne – cegła będzie dobrym wyborem do przytulnej kuchni urządzonej w stylu rustykalnym, jak i ultranowoczesnego pomieszczenia. Jej kolory są trwałe, gdyż za barwę odpowiada tu rodzaj gliny, który został użyty do produkcji płytek. Co więcej płytki można malować na dowolne kolory diametralnie zmieniając tym samym stylistykę pomieszczenia.

Warto podkreślić, że cegła jest ceniona nie tylko ze względu na walory estetyczne. Dla osób podchodzących do aranżacji wnętrza bardziej praktycznie ważna jest jej trwałość i odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Co więcej cegła jest znakomitym izolatorem akustycznym i termicznym. Jej zastosowanie sprawi, że podczas upalnych, letnich dni kuchnia będzie chłodnym schronieniem, natomiast w czasie zimowych mrozów temperatura tu będzie wyższa niż w innych pomieszczeniach.

Kiedy lepiej uważać na ceglane płytki w kuchni?

Choć płytki ceglane mają wiele atutów, nie zawsze będą idealnym rozwiązaniem do naszej kuchni. Odradza się stosowanie ich w bardzo małych, a dodatkowo ciemnych pomieszczeniach. Nieregularna struktura płytek jest odpowiedzialna za to, że wnętrze, gdzie ich użyto optycznie wydaje się mniejsze. O ile w przypadku dużych pomieszczeń nie ma to wielkiego znaczenia, o tyle dla bardzo małej kuchni różnica będzie zasadnicza.

Dla części osób problemem może być również fakt, ze cegła ma właściwości pochłaniania tłuszczu. Użycie jej blisko kuchenki może sprawić, że będziemy mieli problemy z czyszczeniem. Na szczęście można w stosunkowo prosty sposób pozbyć się tego kłopotu. Rozwiązaniem jest po prostu impregnacja.

Gdzie położyć cegłę w kuchni?

Jeżeli chcemy uzyskać jak najlepsze efekty połóżmy cegłę na jednej, maksymalnie dwóch ścianach w kuchni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również udekorowanie nią jedynie fragmentów ściany. Żeby wydobyć z płytek ceglanych to co najlepsze, koniecznie należy zadbać o ich odpowiednie oświetlenie. O ile w dzień warto skupić się na świetle dziennym, o tyle po zmroku konieczne będzie sztuczne oświetlenie. Ciekawym uzupełnianiem głównego źródła światła będą niewielkie lampki skierowane na cegłę.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona paulbunyan.pl.

Add Comment