Jak dbać o podłogi drewniane

Drewniane podłogi mają bardzo wiele pozytywnych cech, dzięki czemu stają się obiektem pożądania niejednego właściciela domu lub mieszkania. Już od wielu lat są doceniane oraz stosowane w coraz to większej ofercie dostępnych możliwości.

Podłogi drewniane zyskały swoją popularność głównie dzięki kilku cechom. Przede wszystkim drewno jest łatwo dostępnym i powszechnym materiałem budowlanym i wykończeniowym. Nie trudno więc o pozyskanie takiego surowca na naszą podłogę. Podłogi drewniane w zależności od tego z jakiego drewna zostały wykonane posiadają bardzo dużą odporność na zniszczenia, zarysowania i wytarcia. Jednocześnie niezmiennie od wielu lat pozostają modne.

Z łatwością można stać się posiadaczem takiej podłogi, lecz utrzymanie jej w jak najlepszej kondycji nie jest już tak proste.

Podłogi drewniane pomimo swojej wytrzymałości wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która sprawi, że na dłużej pozostaną w pięknym i zdrowym stanie.

Przede wszystkim ważne jest odpowiednie czyszczenie jakiego wymagają podłogi drewniane. Bardzo istotne jest to, że lakier jakim pokryte jest nasze drewno może się niszczyć poprzez kontakt ze szkodliwymi czynnikami. Należy dbać o to, aby na podłodze nie pozostawały przez długi czas zanieczyszczenia. Już nawet niewielkie ilości piasku mogą wywołać duże szkody dla naszej podłogi.

W przypadku codziennej pielęgnacji warto pamiętać o tym, że podłogi drewniane nie lubią dużych ilości wody oraz środków chemicznych. Powinniśmy je przecierać lekko zwilżonym, miękkim mopem. Ilość środków pielęgnacyjnych do czyszczenia nie powinna być duża. Należy również odpowiednio dobrać środek do rodzaju drewna i jego pokrycia (np. olej, lakier, farba, itp.).

Jeśli jednak będziemy regularnie stosować do pielęgnacji naszej podłogi dobrze dobrane środki możemy przedłużyć jej piękny wygląd i trwałość. Wszelkie pasty do polerowania lub środki nawilżające muszą spełniać oczekiwania konkretnego typu podłogi.

Podłogi drewniane nawet jeśli są odpowiednio i starannie pielęgnowane, po kilku latach wymagają gruntownej renowacji. Dobrym zabiegiem dla drewnianych podłóg jest więc ich cyklinowanie. W ten sposób pozbywamy się wierzchniej warstwy podłogi, wyrównując jej powierzchnię, odzyskując naturalny kolor i surowe drewno. Następnie ważne jest ponowne lakierowanie lub olejowanie powierzchni desek, dzięki czemu zyskają zupełnie nowy wygląd. Warto przeprowadzać taki zabieg co kilka lat. Konieczność cyklinowania zależy jednak w szczególności od kondycji drzewa z jakiego została wykonana podłoga oraz intensywności jej użytkowania, które najbardziej wpływa na zużycie wierzchniej warstwy drewna.

Warto zauważyć, że podłogi drewniane odnajdziemy w niemal każdym budynku mieszkalnym. Dzięki temu rozwiązaniu wnętrza stają się znacznie bardziej przytulne, przyjazne i funkcjonalne. Jednocześnie zyskują ciekawy charakter i nieustannie pozostają modne. Warto zainwestować w taką podłogę, a następnie zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Taka inwestycja z pewnością się zwróci w niedługim czasie.

Add Comment