Czym jest oświetlenie LED i gdzie się je stosuje?

W ostatnich latach, zarówno w domach prywatnych, jak i w przemyśle, zdecydowanie rośnie popularność oświetlenia LED (light-emitting diode). Jego działanie opiera się na elektroluminescencji, wynikającej z kombinacji elektronów oraz dziur w złączach półprzewodnikowych P-N, występujących w diodach LED-owych.

Czym jest oświetlenie LED?

Wspomniany powyżej półprzewodnik to kryształ zbudowany z dwóch warstw:
– warstwy N – zawierającej elektrony o ładunku ujemnym,
– warstwy P – zawierającej tzw. dziury, o ładunku dodatnim.
Kiedy do półprzewodnika zostaje dostarczony prąd, to elektrony z warstwy N „przeskakują” do warstwy P. To właśnie w czasie tego przeskoku powstaje energia, która wydzielona jest na zewnątrz w postaci promieniowania – czyli po prostu światła. Co ważne, w technologii LED nie ma miejsca na straty energii na ciepło, diody nie zawierają też substancji szkodliwych dla środowiska (jak w przypadku tzw. świetlówek czy żarówek żarowych). Warto także zaznaczyć, że żarówki LED są w pełni biodegradowalne. W oświetleniu LED kolor wydzielanego światła zależy od tego, jakie materiały zostały użyte do produkcji półprzewodnika, a także od odległości, jaką będą miały do przeskoczenia elektrony (z jednej warstwy na drugą). I to właśnie wyróżnia technologię LED od innych źródeł światła: diody LED wytwarzają światło od razu w wybranym kolorze, bez obecności żadnych specjalnych filtrów. Dzięki temu jego barwy są nasycone i intensywne.

Jak wybierać żarówki LED?

Wybierając tego rodzaju żarówki, należy zwrócić uwagę na ich gwinty (to znaczy trzonki do mocowania w gnieździe żarówkowym). Do najpopularniejszych należą E14, E27, GU10 oraz MR16, pracujące na napięciu 230V AC. Oczywiście bardzo ważny wybór dotyczy barwy światła, dlatego warto wiedzieć, że dzieli się je na trzy podstawowe rodzaje:
– Biała ciepła < 3500 K; najlepsza do domów, ponieważ wprowadza przytulny i przyjazny nastrój.
– Biała (czyli neutralna): 3500 – 5000 K.
– Zimna > 5000 K; zwiększa ona koncentrację oraz poprawia odwzorowanie kolorów, w związku z tym często wykorzystuje się ją do oświetlania biur, sal szkolnych, ale też pomieszczeń handlowych.

Barwy żarówek wyrażane są w Kelwinach i jak widać: im wyższa jest temperatura barwowa tym zimniejsze światło. Wybierając żarówki LED sprawdzić trzeba również parametr nazywany kątem świecenia – informującym o zakresie padającego z niej światła. I tak a przykład: oświetlenie punktowe posiadać będzie mały kąt świecenia, zaś tak zwana żarówka dookólna duży – wynoszący 360 stopni. Oświetlenie LED jest bardzo uniwersalne, ponieważ można je stosować zarówno w domach jednorodzinnych (jako ciekawe oświetlenie mebli, garderoby, łazienki, a nawet salonu), ale także w oświetleniu ulicznym (lampy przy szosach oraz w parkach). Doskonale sprawdza się także w przemyśle, do oświetlania: hal fabrycznych, warsztatów, magazynów, różnych pomieszczeń przemysłowych, obiektów sportowych i supermarketów. Oświetlenie typu LED nie wymaga częstych wymian żarówek, większość ich producentów przewiduje, że każda z nich będzie pracowała przynajmniej przez kilka lat – do 50 tysięcy godzin nieprzerwanego świecenia.

Przy redagowaniu tekstu pomocy udzielił producent oświetlenia LENA LIGHTING.

Add Comment